Standardní tance

Na těchto stránkách se dozvíte to nejdůležitější o společenských tancích. Tance z první skupiny byly jako první standardizovány anglickými učiteli tance, odtud také pochází název jejich kategorie.

První skupinou jsou takzvané standardní tance: Waltz, Tango, Valčík, Slowfoxtrot a Quickstep.

Níže najdete ke každému tanci jeho základní charakteristiku a ukázková videa.

Pokochejte se a nechte se inspirovat!

Pavel & Lucka

Informace k popisům jednotlivých tanců jsme čerpali z publikace Sportovní tanec od pana Petra Odstrčila a z elektronické publikace Teorie tance fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity. Ukázková videa je možné najít na Youtube.com

Standardní tance

Waltz

Země původu - Anglie (3/4 takt, 28-30 taktů/minutu)

Waltzu se říká také pomalý valčík, což ukazuje na příbuznost s rychlejším vídeňským valčíkem. Oba jsou na tři doby, ale pohybově se liší. Waltzu je blízký kyvadlový švihový pohyb, který připomíná dětskou houpačku nebo jízdu na kole z jednoho kopce na druhý. Proto má waltz měkký postupový pohyb a přidáním rotací i pohyb krouživý. Specialitou waltzu jsou otáčky pouze o 3/4 obratu, což dává možnost používat diagonální směry a měnit směr točení. Charakteristikou je romantická hudba, která se měkce rozplývá a dává pocit pohybu ve vlnách.

Christopher Hawkins & Joanne Bolton

Emanuel Valeri & Tania Kehlet

Tango

Země původu - Argentina (4/8 (2/4) takt, 31-33 taktů/minutu)

Pro tango se dříve používalo příjmení Argentino. Protože je původem z Jižní Ameriky, tančí se jinak než ostatní standardní tance. Neužívá se v něm švihového pohybu. Důležitější než prostor okolo páru je prostor uvnitř páru. Tango je plné rozporu. Jednou jeho pohyby působí tvrdě, trhaně a mužně, jindy měkce, skoro plíživě a žensky. Neustálou změnou mezi tvrdostí a útočností na jedné straně a měkkostí a zadržováním energie na straně druhé vytváří pár skutečné drama.

Mirko Gozzoli & Alessia Betti

Dmitry Zharkov & Olga Kulikova

Valčík

Země původu - Rakousko (3/4 takt, 58-60 taktů/minutu)

Valčík označujeme někdy též vídeňský. Mezi standardní tance se dostal jako poslední, je proto spíše klasickým benjamínkem. Ve valčíku není k dispozici tolik figur jako u ostatních tanců. To ovšem vychází především z obtížnosti udělat při rychlosti otáček něco jiného. Nejparádnějším číslem je točení na místě. V Čechách se tomu říká 'flekáč', v zahraničí se užívá výrazu 'flekerl'. Nejhezčí hudba je samozřejmě od rodiny Straussů a nejlépe se vznáší v Opeře ve Vídni.

Benedetto Ferruggia & Claudia Köhler

Emanuel Valeri & Tania Kehlet

Slowfoxtrot

Země původu - Anglie (4/4 takt, 28-30 taktů/minutu)

Je tím nejklasičtějším anglickým tancem a dodnes je jeho mottem "nikdy nebýt nápadný". Na soutěžích jej, jako jediný tanec, začínají skoro všichni nejjednoduššími figurami a prokazují tak věrnost a oddanost jeho základním myšlenkám. Nedbale elegantní a přitom velkoprostorový pohyb vychází z kyvadlového švihu, ale rozprostírá se do dálky a vytváří iluzi dlouhé ploché vlny. Hudba slowfoxtrotu je neustále tekoucí, plynoucí, valící se a určitě nejlepší, když ji hraje pořádný bigband.

Emanuel Valeri & Tania Kehlet

Evgeny Moshenin & Genny Favero

Quickstep

Země původu - Anglie (4/4 takt, 50-52 taktů/minutu)

It's a showtime... Quickstep je výbušný, bujný a veselý tanec. Tatam je nenápadnost jeho pomalého bratra slowfoxtrotu. Bližší je mu strýc charleston. Na rychlost quickstepu je třeba být již pořádně obratný. Tančí se plynule s veselými, perlivými a poskočnými kroky. Avšak i v rychlých krocích můžeme být trochu váhaví a nedbalí. Žádné vracení, žádné úskoky, vše se neustále valí vpřed. Jeho hudba nám také nedá vydechnout a neustále nás žene do obrátek.

Sergei Konovaltsev & Olga Konovaltseva

Emanuel Valeri & Tania Kehlet

Tanec je úžasný, nemyslíte?

Jak se lépe připravit na plesovou sezónu, než příjemně protančit několik večerů? Oprašte s námi své taneční škrpály...

arrow
Připravte se na plesovou sezónuVyberte si zde ještě dnes >>