Ostatní tance

Na těchto stránkách se dozvíte to nejdůležitější o společenských tancích.

Blues a Polku řadíme do skupiny ostatních tanců. Do této skupiny jsme přidali ještě oddíl s tanečními libůstkami, užijte si je!

Níže najdete ke každému tanci jeho základní charakteristiku a ukázková videa.

Pokochejte se a nechte se inspirovat!

Pavel & Lucka

Informace k popisům jednotlivých tanců jsme čerpali z publikace Sportovní tanec od pana Petra Odstrčila a z elektronické publikace Teorie tance fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity. Ukázková videa je možné najít na Youtube.com

Ostatní tance

Blues

Země původu - Střední Amerika

Tento tanec se dostal z Ameriky do Evropy až k závěru první světové války. Tančí se na folklórní hudbu amerických černochů. Písně jsou laděny velmi melancholicky a vyjadřují stesk po rodné vlasti a bídu, v které museli žít. Pro černochy je modrá-blue barvou smutku, z toho tedy odvozen název tance. V Evropských zemích tento tanec ale ztratil svůj původní charakter a dnes ho mladí lidé tančí jako zábavný společenský tanec a ze svého původu má jen název a kývavý pohyb těla do stran v podřepu.

Portland Blues Dance Competition 2009

Polka

Země původu - Čechy

Je naším jediným národním tancem, který se uchytil i ve světě. Původ polky má mnoho verzí. Jedna z nich představuje Annu Chadimovou jako autorku, když ji někdy kolem roku 1830 předvedla v Kostelci nad Labem. Tato verze ale není příliš pravděpodobná, proto se většina autorů přiklání spíše k verzi, že vznikla v okolí Hradce Králové ze sympatií k polskému národnímu povstání roku 1830. Vyvinula se nejspíš z polského krakowiaku obohacena o některé ryze české prvky. I původ názvu je sporný. Může být odvozen od slova Polsko, ale i od slova půlka, což může znázorňovat půlku 4/4 taktu, tedy fakt, že se polka hraje v taktu 2/4, a nebo je tu možná souvislost s figurálními tanci. ...figurální tance starší vrstvy, např. rejdovák a rejdovačka, měly často první část v ¾ taktu v pomalém tempu a druhou část, dohru, ve 2/4 taktu rychlého tempa. Protože mládež, tehdy jako dnes, dávala přednost tancům rychlého tempa, volala na muzikanty, že chce zahrát druhou půlku – 'polku'.

Jisté ale je, že když se polka dostala někdy dolem roku 1840 do Paříže, stala se celosvětovou módou a v průběhu první poloviny 20. století se objevilo v různých státech mnoho jejích obměn. Ve Francii to byla polka třesená 'tremblente', v Americe swingová, v Bavorech houpavá a další. Skládali pro ni i významní skladatelé jako František Matěj Hilmar, Bedřich Smetana a uchvácen tímto rytmem byl i Johann Strauss starší.

Česká polka soutěžní

+

Taneční libůstky

Co se někdy povede...

U videí si, prosím, všímejte také reakcí diváků, ať už je to nehoda, nebo nějaká "parádička". Původně jsme mysleli, že třetí video ukazuje náhodnou "parádičku", ale když se podíváte pozorně na první vteřiny tance, tak partner páru blíže ke kameře neznatelně pokukuje po páru stojícím šikmo vpředu. Takže současná jednička světa, Emanuel Valleri, vytvořil tuto "formaci" zcela záměrně a o to to má větší hodnotu...

Simone Segatori & Annette Sudol

Prague Open 2012 - Emanuel Valeri & Tania Kehlet a za nimi naši mistři Martin Dvořák & Zuzana Šilhanová - Slowfoxtrot

Michael Malitowski & Joanna Leunis - nástup na Paso doble na Blackpool dance festival

Tanec je úžasný, nemyslíte?

Jak se lépe připravit na plesovou sezónu, než příjemně protančit několik večerů? Oprašte s námi své taneční škrpály...

arrow
Připravte se na plesovou sezónuVyberte si zde ještě dnes >>