Latinskoamerické tance

Na těchto stránkách se dozvíte to nejdůležitější o společenských tancích.

Druhou skupinu tvoří tance latinskoamerické: Samba, Chacha, Rumba, Paso doble a Jive.

Níže najdete ke každému tanci jeho základní charakteristiku a ukázková videa.

Pokochejte se a nechte se inspirovat!

Pavel & Lucka

Informace k popisům jednotlivých tanců jsme čerpali z publikace Sportovní tanec od pana Petra Odstrčila a z elektronické publikace Teorie tance fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity. Ukázková videa je možné najít na Youtube.com

Latinskoamerické tance

Samba

Země původu - Brazílie (2/4 takt, 50-52 taktů/minutu)

Brazílie je proslavená sambou ještě víc než kávou. Nejvíce spojovaným městem je Rio de Janeiro, přestože má samba kořeny v Africe. Z původních rituálních tanců si ponechala vášeň a živočišnost, ale i melancholii. Charakteristickým prvkem pro tento tanec je tzv. 'bouncing' - zhoupnutí v kolenou, doprovázené pohybem kyčlí vpřed a vzad. Nejvíce se v sambě používá rytmických obměn a specialitou jsou tříkrokové variace. V drobných, rychlých, triolových krocích je možné rozkmitat kyčle a nohy až k úplné extázi.

Slavik Kryklyvyy & Anna Melnikova

Andrey Zaytsev & Anna Kuzminskaya

Chacha

Země původu - Kuba (4/4 takt, 30-32 taktů/minutu)

Slova cha-cha-cha svým zvukem doprovázejí její základní přeměnový krok a jsou v hudbě dobře rozeznatelné. Její rytmus není komplikovaný. Přeměny se zkombinují v jednom taktu se dvěma volnými kroky nebo s další přeměnou. Rytmická jednoduchost i mládí tance (je ze všech soutěžních tanců nejmladší) jí dovolují být bezstarostnou, svěží, lehkomyslnou, mít radost z pohybu, ale i z flirtování a koketování. Nohy, paže, ruce a prsty, celé tělo, dokonce i oči hrají v ustavičném pohybu.

Michael Malitowski & Joanne Leunis

Timur Imametdinov & Ekaterina Nikolaeva

Rumba

Země původu - Kuba (4/4 takt, 25-27 taktů/minutu)

Vznik rumby je trochu nejasný a dokonce stylů již měla více. Současný 'kubánský' styl dostala paradoxně až po zabydlení se v Evropě od francouzských učitelů žijících v Londýně. Charakterickým se pro ni stal pomalý krok, který se tančí přes hranici taktu na doby 4-1. Horká atmosféra kubánských tančíren dala vzniknout jejímu základnímu pohybu kyčlemi, který je výrazem erotického lákání i dobývání, ale i hrdosti a vznešenosti.

Aniello Langella & Khrystina Moshenska

Slavik Kryklyvyy & Anna Melnikova

Paso doble

Země původu - Španělsko (2/4 takt, 60-62 taktů/minutu)

Jako jediné nevychází z černošské kultury, ale má kořeny ve Španělsku. Býčí zápasy a flamengo vytvořily odlišné postavení, základní kroky a celou atmosféru tance. Vyjímečnost podtrhuje i doprovodná hudba, která má svou ustálenou strukturu s typickými "korunami" vytvářející iluzi určitého příběhu. V paso doble se jednotlivé role tanečníků různě proměňují podle jednotlivých figur. Prolíná se tam souboj toreadora s býkem, kdy se partnerka stylizuje do toreadorovy "mulety" nebo například jeho stínu. Ve flamengovém ztvárnění pak oba tanečníci představují tanečníky flamenga.

Gabriele Goffredo & Anna Matus

Sergey Sourkov & Melia

Jive

Země původu - USA (4/4 takt, 42-44 taktů/minutu)

Je neuvěřitelné, co dokázalo v monotónních rytmech severoamerických černochů pouhé přesunutí důrazu z lichých na sudé doby. Omamné rytmy boogie-woogie, swingu a jitterbugu se staly základem a inspirací jive. Pak ještě přišel rock-and-roll a z něho byly využity krokové techniky pro obohacení repertoáru. V jive se může střídat vyjádření důrazného rock-and-rollu, měkkého a kočkovitého swingu a nebo hravého a odvázaného boogie. Protože je posledním tancem v soutěži a je fyzicky velmi náročný, je třeba mít dobrou fyzičku.

Riccardo Cocchi & Yulia Zagoruychenko

Valentin Voronov & Alina Imrekova

Tanec je úžasný, nemyslíte?

Jak se lépe připravit na plesovou sezónu, než příjemně protančit několik večerů? Oprašte s námi své taneční škrpály...

arrow
Připravte se na plesovou sezónuVyberte si zde ještě dnes >>